Határtalanul pályázat 2021. szeptember

| | 0 Comments| 13:39
Categories:

Nagyváradon meglátogattuk a székesegyházat, előadást hallgattunk Szent László életéről, felidéztünk pár róla szóló legendát. Megnéztük kívülről a Püspöki Palotát és a Kanonok-sort. Tovább sétáltunk a városközpontba, ahol a szecesszió impozáns épületeit csodáltuk meg, a színházat és az EMKE kávéházat is, ahol Ady Endre oly sok időt töltött. Fotó szünetet tartottunk a Holnaposok életnagyságú szobor csoportjánál. A Pece parti Párizs “túloldalán” megnézzük a Szent László templomot, a Fekete Sas palotát, a Holdas templomot és a tér többi épületeit.

A második napot a Sóvidéken töltöttük: Szovátán a különleges sós Medve-tó körül tettünk sétát. A világ legnagyobb heliotermikus tava a sókarszton jött létre 1875-ben. Alakja kiterített medvebőrre hasonlít, ezért Medve-tó a neve. Sótartalma a felszínen 100 g/l, mélyebben ennek a kétszerese, háromszorosa. Vize a helioterm jelenség következtében 35°C-ra is felmelegszik. A nagy sűrűségű sós víz fölé a beömlő patakok néhány cm-es, kisebb sűrűségű édesvíz-réteget hoznak létre, és ez az üvegházhatás miatt meggátolja a sós víz felszínre kerülését és lehűlését.

Majd Parajdon a sóbánya különleges földalatti világába látogattunk, bemutatót kaptunk a sófejtésről, megnéztük egy maketten hogyan vitték régebben a felszínre a kitermelt sót.

 Városnézés Székelyudvarhelyen, a 95%-ban magyarlakta város szép főterén és környékén. Láttuk a Vasszékelyt, Orbán Balázs síremlékét, a turulmadaras millenniumi emlékművet és a Nemzeti szoborparkot. Lett egy kis szabadidőnk is, hogy ismét átérezzük, milyen is otthonunktól több száz kilométerre úgy érezni magunkat, mintha egy másik Magyarországon lennénk.

Harmadik nap meglátogattuk a bögözi református templomot, amelynek falain Szent Lászlóról, Antiochiai Szent Margit keserves életéről és az Utolsó ítéletről láthattunk falfreskókat. Ugyanakkor megtekintettük a templom híres fakazettás mennyezetét és karzatát is.

Aztán mindezeket magunk mögött tudva elsétáltunk Orbán Balázs sírjához. Ő volt a „a legnagyobb székely” és ő írta le legrészletesebben Székelyföldet.

Mini Erdély Park meglátogatása volt a következő megállónk.

Traktor vontatta utánfutón utaztunk fel a Madarasi Hargitára a menedékházig, onnan pedig gyalog hódítottuk meg a székelyek szent hegyét (1801 m). Innen bűvös látványban volt részünk, amely teljesen magával ragadó volt. Tiszta időben kilátás nyílik a Nagy-Hagymás mészkőrengetegre az Egyes-kővel együtt. Délen a Fogarasi-havasok gerince látható, nyugatra haladva a zetelaki Égetés és a Görgényi-havasok tája terül elénk. Itt fent a hegyen ismerkedtünk meg a kopjafákkal és azok történetével.

Vacsora után táncos mulatságban vettünk részt.

Negyedik nap Segesvár történelmi központjában felidéztük I. Rákóczi György fejedelemmé választását, megnéztük az Óratornyot, amelyet nem céhek, hanem a városi katonaság védett. Elsétáltunk a Petőfi parkba, körbejárjuk a vár épen maradt tornyait, aztán felgyalogoltunk 174 lépcsőfokon az evangélikus templomhoz és iskolához.

Célunk az volt, hogy kapcsolatot teremtsünk az érintett tájegységek magyarságával és erősítsük egymásban az együvé tartozás érzését.